poniedziałek, 28 grudnia 2015

Rady dla początkujących.

Rady dla początkujących. 

Ważniejszy jest sprzęt czy koncentracja na dobrych kadrach? Po co rozmawiać z innymi nieznajomymi fotografami? Czy warto obrabiać zdjęcia?

Fotografuj!
To jedna z wielu a zarazem najważniejsza rada! Im więcej tym lepiej! Fotografuj wszystko i wszędzie, w domu, pracy, na wakacjach, u znajomych, rodziny itp. Tylko praktykując możesz się czegoś nauczyć.

Podglądaj innych i dużo czytaj!
Teoria również jest ważną kwestią, jeśli fotografia na prawdę Cię kręci, to zapewne w czasie wolnym przeglądasz zdjęcia fotografów oraz dużo czytasz. Aby wiedzieć, jak powstają dobre fotografie, trzeba też co nieco poczytać. Ciekawą lekturą mogą być wszelkie podręczniki kadrowania czy życiorysy sławnych fotografów.Dobrym urozmaiceniem fotograficznej diety są także magazyny fotograficzne. 

Pytaj o rady!
Moim zdaniem warto przede wszystkim rozmawiać o fotografii z innymi, doświadczonymi fotografami. Od każdego można się czegoś nauczyć i warto wykorzystać każdą okazję do wymiany doświadczeń - nawet, jeśli widzisz nieznajomą osobę, która fotografuje w Twoim pobliżu. 

Angażuj się w konkursy i projekty!
Poznając nowych ludzi zyskasz też okazję do uczestniczenia w różnych projektach fotograficznych, warsztatach, zbiorowych wystawach. Takie inicjatywy wzbogacają o nowe, cenne doświadczenia, kontakty oraz masz możliwość porównania swoich praz z innymi.

Wypróbuj nowe techniki!Na początku swojej fotograficznej drogi dobrze jest wypróbować, w której dziedzinie czujesz się najlepiej. Każdy gatunek ma swoje cechy charakterystyczne i nie w każdym możemy czuć się dobrze. Portrety, krajobrazy, sport... sam zadecyduj! 

Ważne są zdjęcia, a nie sprzęt!
Aparat jest tylko narzędziem, to Ty tak na prawdę kreujesz to, co powstaje. Wszystko opiera się na Twoim wyobrażeniu tego, co chcesz otrzymać. Warto o tym pamiętać i nie popadać w zbytnią fascynację sprzętem. 

Obróbka zdjęć nie jest grzechem!
Każdy fotograf obrabia zdjęcia, rzadko które kadry wychodzą na tyle dobrze, żeby nie trzeba było poprawiać kolorystyki lub innych parametrów.  Taki jest światowy rynek fotografii, że umiejętność obróbki jest wręcz ceniona! 
Gdzie jest granica? Kiedy fotografia staje się fałszerstwem? To zależy. Każdy z nas postawi gdzie indziej nieprzekraczalną linię.

Wyciągaj wnioski z krytyki!

Każdy z nas musi sobie uświadomić, że nie jest najlepszym fotografem na świecie i popełnia mnóstwo błędów. Rozsądna krytyka służy korygowaniu tych problemów. Rozsądnie jest wyciągać wiele lekcji z krytycznych uwag pod kątem naszych fotografii, a nie obrażać się i robić wszystko po swojemu.



____________________________________________________________________________



Spóźnione Wesołych, radosnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia oraz Szczęśliwego Nowego Roku! 


PS. Zaczynam czytać książkę, którą dostałam od mojego najukochańszego chłopaka, pod choinkę " Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 200 ujęć Scotta Kelby'ego Wydanie II " jak przeczytam, zdam wam dokładne relacje!


Cieszcie się wolnymi chwilami i spędzajcie je wraz z najbliższymi dla was osobami! 



3 komentarze:

  1. ja niestety zdjęć nie umiem robić, uczę się dopiero i ćwiczę. wpis super! będę zaglądać cześciej. zapraszam do sobie w odwiedziny http://www.hityikity.pl/

    OdpowiedzUsuń
  2. I mnie się Twoje rady przydadzą. Pozdrawiam i zapraszam do mnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. My też dopiero zaczynamy przygodę z fotografią :) Twoje rady na pewno się przydadzą. Dziękujemy! :3

    http://cieszsiechwila-ld.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń